2013. január 28., hétfő

Hogyan fogjunk bele konyhánk műanyag-mentesítésébe?



Körülbelül másfél évvel ezelőtt fogalmazódott meg bennem az elhatározás, miszerint szeretném, ha minél kevesebb műanyag lenne a konyhánkban, ha minél kevesebb ételünk érintkezne műanyaggal. Elmesélem én hogyan kezdtem, és hol tartok most.
Először is a gyerekek műanyag tányérjait hajítottam ki, helyükbe porcelán tányérok léptek, mivel addigra már biztonsággal használták ők is, így nem fenyegetett a mindennapi törés veszélye. Ugyanerre a sorsra jutottak a műanyag kanalak is, helyettük fém kanalak lettek használatosak.
Második körben végignéztem az összes konyhai keverőtál alját, és amin nem megfelelő számot találtam (veszélyes műanyagok), azt azonnal kihajítottam. Azóta már a megfelelő számmal ellátottak is repültek :)
Onnantól kezdve, szép lassan, a pénztárcámnak megfelelő ütemben kezdtem el mindent lecserélni. Az ételeket a hűtőben jénai tálban tárolom, meg a jó kis frigoverre névre hallgató üveg tárolókban. A boltban becsomagoltan vett sajtot, uborkát azonnal kibontom, de igyekszem inkább a piacon, csomagolás nélkül beszerezni a zöldségeket. Előre csomagolt húst csak vészesetben veszek, egyébként inkább a piacon szerzem be. Semmit nem csomagolok fóliába, és az alufóliát is csak ritkán használom. Házi tejet veszek, amit előre leadott tejesüvegben hozok el, nem PET palackban. Jó megoldás, ha veszünk egy olcsóbb üveges üdítőt (pl. Lidlben kb 300 Ft egy ilyen), kiborítjuk, kimossuk és tetszés szerint ráfestünk üvegfestékkel. Így olcsóbban juthatunk tejesüveghez, és még szép is lesz, de legfőképpen egyedi. 
A kókuszolajat mindig átmerem egy csatos üvegbe, amiből kihagyom a gumi tömítést, a sót fatartóban tárolom, a kávét, kakaót fémdobozban, a tésztákat üvegtálban keverem, sohasem műanyagban. A gyerekek müzliét is csatos üvegbe teszem, de abba pl. benne hagyom a tömítést, úgysem ér hozzá, és ropogós is marad.
A gyerekek üvegpohárból, vagy porcelán bögréből isznak. Ha lehet, kerámiában vagy hagyományos zománc tepsiben sütök, és a palacsintát is kerámia serpenyőben készítem a teflon helyett.
Természetesen nem tudom mindig elkerülni a műanyagok használatát, de jó érzéssel tölt el, hogy sikerül nap mint nap egyre kevesebb műanyagból szivárgó mérget bejuttatni a gyerekeim, a családom szervezetébe.
Bo


Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése